Kwiecień jest ostatnim miesiącem na obserwowanie Oriona. Gwiazdozbiór ten pojawi się ponownie na porannym niebie w drugiej połowie sierpnia ale żeby zobaczyc go wieczorem trzeba poczekać do października. Jego miejsce na wieczornym niebie zajmą za to wiosenne gwizadozbiory, z których najbardziej charakterystycznymi są gwiazdozbiory Bliźniąt i Lwa.
      W kwietniu noce będą się stawały już wyraźnie krótsze od dni. Na początku miesiąca noc będzie trwała 11h04m (w tym tylko 7h18m nocy astronomicznej). 30 kwietnia będzie trwała już tylko 9h24m (w tym tylko 4h49m nocy astronomicznej)
      18 kwietnia o godzinie 18:45 Słońce wejdzie w konstelację Barana.


      Merkurego w kwietniu będzie można zobaczyć na niebe wieczornym. Już 5 kwietnia będzie zachodził pół godziny po Słońcu świecił z jasnością -1.8mag. 30 kwietnia będzie zachodził ponad 2 godziny po Słońcu ale jego jasność będzie wynosiła tylko 1.0mag.
      26 kwietnia Merkury znajdzie się w maksymalnej elongacji wschodniej, czyli będzie widoczny najdłużej po zachodzie Słońca.
Widoczność Merkurego pół godziny po zachodzie Słońca


      Od kwietnia Wenus zaczyna świecić na niebie porannym, gdzie już pozostanie do końca roku. Warunki jej obserwacji będą poprawiały z dnia na dzień. Pomimo iż przez cały miesiąc będzie wschodziła około godziny przed Słońcem to jej jasność będzie systematycznie i szybko rosnąć od 1.8mag na początku miesiąca do -2.2mag po koniec kwietnia.
Widoczność Wenus na pół godziny przed wschodem Słońca

Położenie Wenus i Marsa na tle gwiazdozbioru Ryb


      Mars (1.2mag przez cały miesiąc) wciąż będzie bardzo trudny do zaobserwowania. Będzie wschodził coraz wcześniej przed Słońcem ale pod koniec miesiąca wciąż będzie to tylko niecała godzina wcześniej. Jego poszukiwanie ułtawią koniunkcje z Księżycem i Wesnus. Poprawy widoczności tej planety można się spdoziewać już w połowie maja.
Widoczność Marsa na pół godziny przed wschodem Słońca

Położenie Wenus i Marsa na tle gwiazdozbioru Ryb


      Widoczność Jowisza w kwietniu będzie się ciągle poprawiać. 1 kwietnia wschodzi półtorej godziny przed Słońcem a pod koniec miesiąca już ponad 2 godziny wcześniej. Jego jasność nieznacznie się zwiększy z -2.1mag do -2.3mag
Widoczność Jowisza na pół godziny przed wschodem Słońca

Położenie Jowisza na tle gwiazdozbioru Koziorożca


      Najdłużej widoczną planetą na nocnym niebie będzie Saturn. Będzie on świecił przez cały miesiąc stałym blaskiem 0.7mag. Pod koniec kwietnia zajdzie dopiero około 3 w nocy.
Widoczność Saturna o północy

Położenie saturna na tle gwiazdozbioru Lwa