Maj jest pierwszym miesiącem w tym roku, w którym nie nastąpi żadne, dobrze widoczne, złączenie planet.
      Nie zabraknie jednak atrakcji. 6 maja przypada najwyższa aktywność roju Eta-Akwarydów, a 21 i 22 maja na porannym niebie będzie można atrakcyjne przejście Księżyca koło Wenus i Marsa.
      Maj jest również ostatnim miesiącem z nocą astronomiczną, ktra 1 maja będzie trwała jeszcze 4h40m ale ostatniego dnia miesiąca już nie nastąpi.
      14 maja o godzinie 7:10 Słońce wejdzie w konstelację Byka.


      Merkury będzie świecił na wieczornym niebie tylko w pierwszej połowie miasiąca ale jego jasność i wysokość nad horyzontem z dnia na dzień będą szybko maleć. 18 kwietnia znajdzie śię dokladnie między Ziemią a Słońcem. Na niebie porannym będzie go można zobaczyć już na początku czerwca.
Widoczność Merkurego pół godziny po zachodzie Słońca


      Jasność Wenus będzie powoli rosła (od -2.3mag 1 maja do -3.3mag 31 maja), więc będzie coraz atrakcyjniejszym i latwiejszym do zauważenia obiektem na porannymm niebie, gdzie będzie świaciła przez cały miesiąć schodzą niecałe półorej godziny przed Słońcem.
Widoczność Wenus na pół godziny przed wschodem Słońca

Położenie Wenus i Marsa na tle gwiazdozbioru Ryb


      Mars będzie coraz łatwiejszy do zauważenia. Pomimo niskiej jasności (1.2 mag przez caly miesiąc) będzie wschodził coraz wcześniej przed Slońcem (50 minut na pocżatku miesiąca i niecałe półtorwj godziny 31 maja). Jednak na efektowny wygląd tej planety trzeba poczekać do ostatniego kwartału tego roku.
Widoczność Marsa na pół godziny przed wschodem Słońca

Położenie Marsa na tle gwiazdozbioru Ryb


      Jowisza będzie widoczny coraz wyżej na porannym horyzontem i obok Wenus jest najjaśniejszym obiektem porannego nieba w maju. 31 maja wzejdzie już 6 minut po północy.
Widoczność Jowisza na pół godziny przed wschodem Słońca

Położenie Jowisza na tle gwiazdozbioru Koziorożca


      Saturn wciąż pozostaje najjaśniejszą planetą nieba wieczornego a w drugiej połowie kwietnia, po koniknkcji dolnej Merkurego, będzie jedyną. Przez cały miesiąc świeci stałym blaskiem 0.7mag. Pod koniec maja zachodzi około 1 w nocy.
Widoczność Saturna godzinę po zachodzie Słońca

Położenie Saturna na tle gwiazdozbioru Lwa


      Uran (5.9mag) coraz łatwiej dostrzegalny na wieczornym niebie. Przez cały miesiąc będzie się znajdował niedaleko gwiazdy 20 Pcs (5.4mag). Do jego ujrzenia potrzebna jest jedna silna lornetka.
Położenie Urana na tle gwiazdozbioru Ryb
(uwzględniono nazwy gwiazd jaśniejszych niż 6.0mag)


Neptun (8.0mag) cały miesiąc będzie się znajdował niedaleko gwiazdy Cap (5.0mag) oraz Jowisza. Ten ostatni pod koniec miesiąca zbliży się do Neptuna, co ułatwi odnalezienie tej planety. Do próby zobaczenie Neptuna potrzebna jest jednak silna lornetka lub niewielki teleskop.
Położenie Neptuna na tle gwiazdozbioru Koziorożca
(uwzględniono nazwy gwiazd jaśniejszych niż 7.0mag)