Lipiec zacznie się od zakrycia Sco przez Księżyc. Jednym z ciekawszychzjawisk w lipcu będzie zakrycie niektórych gwiazd Plejad przez Księżyc. Para Mars - Wenus będzie sie coraz bardziej od siebie oddalała lecz wciąż będzie wyglądała efektownie zwłaszcze gdy 18 lipca dołąćzy do niej Księżyc na tle Plejad.
      Lipcowe noce będą coraz dłuższe. 1 lipca będzie trwała 7h42m a 31 lipca już 8h45m. W lipcu zapadnie już noc astronomiczna, która ostatniego dnia miesiąca będzie trwała 3h31m.       20 lipca o godzinie 19:30 Słońce wejdzie w znak Raka.
      Lipiec nie będzie dobrym miesiącem na obserwowację Merkurego. Przez pierwszą połowę miesiąca będzie widoczny nisko na porannym horyzoncie z szybko rosnącą jasnością (od -1.0mag do -1.9mag).
      14 lipca Merkury znajdzie się w górnej koniunkcji ze Słońcem po czym będzie go można znaleźć, również bardzo nisko nad horyzontem, na wieczornym niebie. 22 lipca dołączy do niego Księżyc 16 godzin po nowiu - będzie to jednak trudne do zaobserwowania zjawisko
      Planeta ta w będzie się przemieszczała lipcu przez cztery gwiazdozbiory: na początku miesiąca będzie go można znaleźć w Byku, 4 lipca będzie już w Bliźniętach. Od 17 do 27 lipca znajdziemy go w Raku, po czym do końca miesiąca w Lwie.
Widoczność Merkurego na pół godziny przed wschodem Słońca
Widoczność Merkurego pół godziny po zachodzie Słońca

      Wenus będzie świeciła ze stałą jasnością -3.6mag choć coraz niżej i coraz krócej na wieczornym niebie. 31 lipca będzie to jednak wciąż 2h45m po zachodzie Słońca.
      Planeta ta cały miesiąc będzie przebywała w gwiazdozbiorze Byka, gdzie 19 lipca złączy się z Księżycem.
Widoczność Wenus na pół godziny przed wschodem Słońca
Pozycja Wenus i Marsa na tle gwiazd

      Mars wschodzi coraz wcześniej - ostatniego dnia lipca już o godzinie 23:30. Będzie świecił ze stałą jasnością 1.1mag.
      18 lipca złączy się z Księżycem w gwiazdozbiorze Byka, gdzie będzie przebywał przez cały miesiąc.
Widoczność Marsa na pół godziny przed wschodem Słońca
Pozycja Wenus i Marsa na tle gwiazd

      Jowisz jest coraz bliżej opozycji, która nastąpi 14 sierpnia. Pod koniec miesiąca wschodzi już pół godziny po zachodzie Słońca. Przez cały miesiąc świeci ze stałą jasnością -2.8mag.
      Przez cały miesiąc będzie się znajdował w konstelacji Wodnika, gdzie 9 lipca złączy się z Neptunem a dzień później z Księżycem.
Widoczność Jowisza na pół godziny przed wschodem Słońca
Widoczność Jowisza o północy
Pozycja Jowisza na tle gwiazd

      Saturn zachodzi już coraz wcześniej - ostatniego lipca już niecałe półtorej godziny po Słońcu. Z wieczornego nieba zniknie już na początku września.
      Przez cały miesiąc będzie się znajdował w konstelacji Lwa, gdzie 25 kwietnia złączy się z Księżycem.
Widoczność Saturna pół godziny po zachodzie Słońca
Pozycja Saturna na tle gwiazd

      Urana (5.8mag) można znaleźć w okolicy gwiazdy 20 Psc (5.5mag). Do jego znalezienia potzrebna jest jednak silna lornetka.
Pozycja Urana na tle gwiazd


      Neptuna (7.9mag) wciąż można znaleźć w okolicy Jowisza (z którym złączy się maksymalnie 9 lipca) - ułatwi to bardzo odnalezienie tej planety. Do jego znalezienia potrzebny jest jednak przynajmniej niewielki teleskop.
Pozycja Neptuna na tle gwiazd


      W lipcu będą miały miejsce również dwa zaćmienia. Niestety oba nie będą, nawet częściowo, widoczne w Polsce.

      Najpierw 7 lipca będzie to półcieniowe zaćmienie Księżyca. Zaćmiona część będzie jednak zbyt mała by mogła być zauważalna ludzkim okiem.
Zaćmienie Księżyca

      22 lipca będzie miało miejsce całkowite zaćmienie Słońca. Pas całkowitego zaćmienia będzie przechodził przez północno-wschodnie Indie, Chiny i Ocean Spokojny.
Zaćmienie Słońca