W sierpniu na niebie będzie królował Jowisz, który w połowie tego miesiąca znajdzie się w opozycji.
      Noce będą coraz dłuższe. 1 sierpnia będzie trwała 8h47m (3h38m nocy astronomicznej) a 31 sierpnia już 10h39m (6h24m nocy astronomicznej).
      10 sierpnia o godzinie 18:35 Słońce wejdzie w znak Lwa.
      W sierpniu Merkury będzie trudnym obiektem do zaobserwowania pomimo wysokiej jasności (od -0.4mag 1 sierpnia do 0.4mag ostatniego dnia miesiąca). Powodem tej trudności będzie jego bliskość do Słońca, a co za tym idzie szybkie po niem zachodzenie. Na próbę jego znalezienia będziemy mieli około pół godziny po zachodzie Słońca.
      17 sierpnia Merkury złączy się z Saturnem a 4 dni później z Księżycem. Do 20 sierpnia planeta ta znajdować się będzie w gwiazdozbiorze Lwa, po czym będzie go można znaleźć w Pannie. 24 sierpnia znajdzie się w maksymalnej elongacji wschodniej oddalając się od Słońca na 27.4°
Widoczność Merkurego pół godziny po zachodzie Słońca
Merkury i Saturn na tle gwiazd

      Coraz jaśniej świecąca Wenus (-3.8mag pod koniec misiąca) wciąż będzie najjaśniejszym obiektem porannego nieba. 31 sierpnia wzejdzie ponad 3 godziny przed Słońcem.
      18 sierpnia Wenus złączy się z Księżycem. Do 25 dnia tego miesiąca będzie ją można znaleźć w gwiazdozbiorze Bliźniąt, po czym świecić będzie w Raku.
Widoczność Wenus na pół godziny przed wschodem Słońca
Pozycja Wenus na tle gwiazd

      Mars wschodzi coraz wcześniej - ostatniego dnia miesiąca już o godzinie 0:07. Będzie świecił ze stałą jasnością 1.1mag.
      16 sierpnia złączy się z Księżycem w gwiazdozbiorze Byka, gdzie będzie przebywał do 27 sierpnia, po czym będzie go można znaleźć w Bliźniętach.
Widoczność Marsa na pół godziny przed wschodem Słońca
Pozycja Marsa na tle gwiazd

      14 sierpnia Jowisz znajdzie się w opozycji, co oznacza, że będzie świecił przez całą noc. Przez cały miesiąc świeci ze stałą jasnością -2.8mag.
      6 sierpnia złączy się z Księżycem w konstelacji Koziorożca, gdzie będzie go można znaleźć przez cały miesiąc.
Widoczność Jowisza na pół godziny przed wschodem Słońca
Widoczność Jowisza pół godziny po zachodzie Słońca
Pozycja Jowisza na tle gwiazd

      Saturn będzie w sierpniu już trudnym do zauważenia obiektem. Niedosć że śiweci z jasnością tylko 1.1mag, to zachodzi już coraz wcześniej - ostatniego dnia sierpnia już niecałe 40 minut po Słońcu. Z wieczornego nieba zniknie już na początku września.
      Przez cały miesiąc będzie się znajdował w konstelacji Lwa, gdzie 22 sierpnia złączy się z Księżycem a 4 dni wcześniej z Merkurym. 11 sierpnia Słońce przekroczy płaszczyznę [ierścieni, co oznacza, że nie będą rzucały one cienia.
Widoczność Saturna pół godziny po zachodzie Słońca
Pozycja Saturna i Merkurego na tle gwiazd

      Urana (5.8mag) można znaleźć w okolicy gwiazdy 20 Psc (5.5mag). Do jego znalezienia potrzebna jest jednak silna lornetka.
      9 sierpnia złączy sie z Księżycem a 14 sierpnia znajdzie się w opozycji - ludzie o bardzo dobrym wzroku i z dala od źródeł światła będą go w stanie zobaczyć gołym okiem.
Pozycja Urana na tle gwiazd


      Neptuna (7.9mag) wciąż można znaleźć w okolicy gwiazdy Cap (5.1mag). Do jego znalezienia potrzebny jest jednak przynajmniej niewielki teleskop.
Pozycja Neptuna na tle gwiazd