Sierpień       Wrzesień będzie dobrym miesiącem na obserwacje Wenus, Marsa i Jowisza. Dwie pozostałe planety będą nikły w blasku Słońca i ich zauważenie może być kłopotliwe.
      We wrześniu noc zrównuje się długością z dniem. 1 września noc będzie trwała 10h32m (6h34m nocy astronomicznej) a 30 września już 12h19m (8h43m nocy astronomicznej).
      16 sierpnia o godzinie 19:45 Słońce wejdzie w znak Panny.
      W pierwszej połowie września Merkury będzie zachodził coraz szybciej po Słońcu (mniej niż pół gdziny na początku miesiąca) choć z powodu relatywnie wysokiej jasności (-0.4mag ÷ 0.0mag) będzi można podjąć próby jego znalezienia. 20 września znajdzie się w koniunkcji ze Słońcem a od 22 września będzie go już można próbować odnaleźć na porannym niebie, gdzie będzie wschodził coraz wcześniej (30 września już prawie 1,5h przed Słońcem) choć jego jasność będzie wciąż niska (4.5mag 22 września ÷ 0.7mag 30 września). Na porannym niebie pozostanie do początku listopada.
      18 sierpnia Merkury złączy się z Księżycem a 5 dni później z Saturnem. Nestety oba te zjawiska, z powodu bliskości Słońca, będą bardzo trudne (a w przypadku złączenia z Księżycem wręcz niemożliwe). Do 23 września Merkurego będzie się znajdował w konstelacji Panny, po czym będzie go mozna znaleźć w konstelacji Lwa.

      Wenus wciąż zwiększa swoją jasność (-3.9mag pod koniec misiąca) wciąż będzie najjaśniejszym obiektem porannego nieba. Jednak odstęp czasu pomiędzy jej wschodem a wschodem Słońca będzie coraz mniejszy (30 września wzejdzie jednak wciąż prawie 2,5 godziny przed Słońcem).
      16 września Wenus złączy się z Księżycem. 10 września Wenus zmieni znak zodiaku z Raka na Lwa.

      Mars wschodzi coraz wcześniej - ostatniego dnia miesiąca już o godzinie 23:30. Jego jasność zacznie powoli wzrastać (1.0mag ÷ 0.8mag).
      14 września złączy się z Księżycem w gwiazdozbiorze Bliźniąt, gdzie będzie przebywał przez cały miesiąc.

      Jowisz, który w zeszłym miesiącu był w opozycji, będzie teraz atrakcją wieczornego nieba świecąc ze stałą jasnością -2.8mag.
      2 i 30 września złączy się z Księżycem w konstelacji Koziorożca, gdzie będzie go można znaleźć przez cały miesiąc.

      Saturn znajdzie się we wrześniu w koniunkcji ze Słońcem co niemalże uniemożliwi jego obserwacje, zwłaszcza biorąć pod uwagę jegno niewielką jasność - 1.1mag. 24 września zacznie wschodzić juz na pół godziny przed Słońcem, i będzie można zacząć próbować go szukać.
      Przez cały miesiąc będzie się znajdował w konstelacji Panny, gdzie 23 sierpnia złączy się z Księżycem a 5 dni wcześniej z Merkurym - będą to jednak zjawiska bardzo trudne do zaobserwowania z powodu bliskości Słońca. 4 września Ziemia przekroczy płaszczyznę pierścieni, co oznacza, że nie będą one widoczne.

      Uran (5.8mag) wciąż będzie się znajdywał w okolicy gwiazdy 20 Psc (5.5mag). Do jego znalezienia potrzebna jest jednak silna lornetka.
      5 sierpnia złączy sie z Księżycem.
      Neptuna (7.9mag) wciąż można znaleźć w okolicy gwiazdy Cap (5.1mag). Do jego znalezienia potrzebny jest jednak przynajmniej niewielki teleskop.