Protokoły

ProtokołyTCP/IP oraz sposoby działania

Protokoły są ustandaryzowanymi zbiorami reguł, służącymi do transmisji danych w sieci. Dzięki nim użytkownicy mogą uzyskać dostęp do zasobów sieciowych.
Serwer wydruku urządzenia firmy Brother obsługuje protokół TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol).
TCP/IP jest najpopularniejszym zestawem protokołów wykorzystywanym do komunikacji przez Internet lub pocztę e-mail. Protokół ten można wykorzystywać w niemal wszystkich systemach operacyjnych, takich jak Windows®, Windows Server®, Macintosh czy Linux®.
To urządzenie firmy Brother obsługuje następujące protokoły TCP/IP.
Informacja Informacja
Można skonfigurować ustawienia protokołu przy pomocy interfejsu HTTP (przeglądarki WWW).
Patrz Konfigurowanie ustawień urządzenia za pomocą funkcji Zarządzanie przez przeglądarkę WWW.
Aby uzyskać informacje na temat obsługiwanych protokołów zabezpieczeń, patrz Protokoły zabezpieczeń.

DHCP/BOOTP/RARP

Przy pomocy protokołów DHCP/BOOTP/RARP można automatycznie skonfigurować adres IP.
Informacja Informacja
Aby użyć protokołów DHCP/BOOTP/RARP, skontaktuj się ze swoim administratorem sieci.

APIPA

Jeśli adres IP nie zostanie przypisany ręcznie (przy użyciu panelu sterowania urządzenia lub oprogramowania BRAdmin) lub automatycznie (przy użyciu serwera DHCP/BOOTP/RARP), protokół automatycznego przydzielenia adresu IP (APIPA) automatycznie przydzieli adres z zakresu od 169.254.1.0 do 169.254.254.255.

ARP

Protokół Address Resolution Protocol mapuje adresy IP na adresy MAC w sieci TCP/IP.

Klient DNS

Serwer wydruku firmy Brother obsługuje funkcję klienta systemu nazw domen (Domain Name System – DNS). Funkcja ta umożliwia serwerowi wydruku komunikowanie się z innymi urządzeniami za pomocą własnej nazwy DNS.

Rozpoznawanie nazw NetBIOS

Rozpoznawanie nazw w systemie Network Basic Input/Output System umożliwia uzyskanie adresów IP innych urządzeń za pomocą ich nazw NetBIOS podczas połączenia sieciowego.

WINS

Usługa Windows Internet Name Service to usługa dostarczania informacji dla rozpoznawania nazw NetBIOS przez połączenie adresów IP i nazwy NetBIOS występujących w sieci lokalnej.

LPR/LPD

Powszechnie używane protokoły drukowania w sieci TCP/IP.

Klient SMTP

Podstawowy protokół transferu poczty elektronicznej (Simple Mail Transfer Protocol – SMTP) jest wykorzystywany do wysyłania poczty e-mail poprzez Internet lub intranet.

Custom Raw Port (port domyślny to 9100)

Kolejny powszechnie używany protokół drukowania w sieci TCP/IP. Umożliwia interaktywną transmisję danych.

IPP

Protokół drukowania internetowego (Internet Printing Protocol – IPP wersja 1.0) umożliwia bezpośrednie drukowanie dokumentów przez Internet na każdej udostępnionej drukarce.
Informacja Informacja
Aby uzyskać informacje na temat protokołu IPPS, patrz Protokoły zabezpieczeń.

mDNS

mDNS pozwala serwerowi wydruku firmy Brother na automatyczne skonfigurowanie się do pracy w podstawowej konfiguracji sieciowej systemu Mac OS X (Mac OS X 10.3.9 lub nowszy).

TELNET

Serwer wydruku firmy Brother obsługuje serwer TELNET w celu konfiguracji przy pomocy linii polecenia.

SNMP

Podstawowy protokół zarządzania siecią (SNMP) jest wykorzystywany do zarządzania urządzeniami sieciowymi takimi jak komputery, routery i urządzenia firmy Brother, gotowymi do pracy w sieci. Serwer wydruku Brother obsługuje protokoły SNMPv1, SNMPv2c i SNMPv3.
Informacja Informacja
Aby uzyskać informacje na temat protokołu SNMPv3, patrz Protokoły zabezpieczeń.

LLMNR

Protokół Link-Local Multicast Name Resolution (LLMNR) rozpoznaje nazwy sąsiednich komputerów, jeśli sieć nie posiada serwera systemu nazw domen (DNS). Funkcja obiektu odpowiadającego LLMNR działa zarówno w technologii IPv4, jak i IPv6, korzystając z komputera posiadającego funkcję obiektu wysyłającego LLMNR, taką jak system Windows Vista®.

Usługi internetowe

Protokół usług internetowych umożliwia użytkownikom systemu Windows Vista® zainstalowanie sterownika drukarki Brother poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na ikonę urządzenia w menu Start / Wybór sieci.
Patrz Instalacja podczas korzystania z usług internetowych (Windows Vista®).
Usługi internetowe pozwalają również na sprawdzanie aktualnego statusu urządzenia ze swojego komputera.

Serwer internetowy (HTTP)

Serwer wydruku firmy Brother jest wyposażony we wbudowany serwer internetowy, umożliwiający monitorowanie statusu lub dokonywanie zmian w niektórych ustawieniach przy pomocy przeglądarki internetowej.
Informacja Informacja
W systemie Windows® zalecamy korzystanie z przeglądarki Microsoft® Internet Explorer® 6.0 (lub nowszej) albo Firefox® 1.0 (lub nowszej), a na komputerach Macintosh z przeglądarki Safari® 1.3 (lub nowszej). Upewnij się również, czy w używanej przeglądarce zawsze włączone są opcje JavaScript i Cookies. Jeśli korzystasz z innej przeglądarki WWW, upewnij się, czy jest ona kompatybilna z HTTP 1.0 oraz HTTP 1.1.
Aby uzyskać informacje na temat protokołu HTTPS, patrz Protokoły zabezpieczeń.

FTP

Protokół transferu plików (File Transfer Protocol – FTP) pozwala urządzeniu firmy Brother na kolorowe lub czarno-białe skanowanie dokumentów bezpośrednio na serwer FTP, umieszczony w sieci użytkownika lub w Internecie.

SNTP

Protokół Simple Network Time Protocol służy do synchnronizacji zegarów komputerów w sieci TCP/IP. Ustawienia protokołu SNTP można skonfigurować za pomocą programu Zarządzanie przez przeglądarkę WWW (przeglądarka WWW). (Aby uzyskać szczegółowe informacje, patrz Zarządzanie przez Internet).

CIFS

System Common Internet File System to standardowych sposób współdzielenie przez użytkowników plików i drukarek w systemie Windows®.

LDAP (tylko w modelach MFC-8880DN i MFC-8890DW)

Protokół Lightweight Directory Access Protocol (LDAP) umożliwia urządzeniu firmy Brother wyszukania informacji, takich jak numery faksów i adresy e-mail na serwerze LDAP.

IPv6

To urządzenie jest kompatybilne z IPv6, protokołem internetowym najnowszej generacji. Więcej informacji na temat protokołu IPv6 znajdziesz na stronie internetowej http://solutions.brother.com/.