Nocny widok z kamery

Widok z kamery obejmuje rejony Północnego Bieguna Niebieskiego; jeśli niebo jest czyste na zdjęciach widać gwiazdy z Małej Niedźwiedzicy, jakie moglibyśmy dostrzec gołym okiem. Mała Niedźwiedzica (łac. Ursa Minor, dopełniacz Ursae Minoris, skrót UMi) to niezbyt jasna, ale mimo to ogólnie znana konstelacja okołobiegunowa. Przez starożytnych wyobrażana jako Arkas, syn zamienionej w Wielką Niedźwiedzicę Kallisto. W Polsce widoczny cały rok. Gwiazdozbiór zajmuje obaszar około 256 stopni kwadratowych. Gwiazda Polarna (alfa UMi) leży okolo 3/4 stopia od Północnego Bieguna Nieba, na końcu tzw. Małego Wozu.
Pozycja wszystkich gwiazd zmienia sie w zależności od pory roku i pory doby. Nieznacznie zmienia się rowniez pozycja Gwiazdy Polarnej, gdyż nie leży ona dokładnie na biegunie.
Gwiazda
 
jasność w
magnitudo
Polaris
alfa (α) Ursae Minoris
1.98
delta (δ) Ursae Minoris4.34
epsilon (ε) Ursae Minoris4.22
zeta (ζ) Ursae Minoris 4.27
eta (η) Ursae Minoris 4.96
Pherkad
gamma (γ) Ursae Minoris
3.00
Kochab
beta (β) Ursae Minoris
2.05

Jak odnaleźć Gwiazdę Polarną i resztę gwiazd z gwiazdozbioru Małej Niedźwiedzicy

(735kB)

Ruch sfery niebieskiej

(336kB)
Suma kilkunastu klatek.

(336kB)
Animacja przedstawia ruch gwiazd w ciągu jednej nocy.

Czas gwiazdowy

(336kB) Położenie gwiazdy Kohab może być wykorzystane do przybliżonego określenia czasu gwiazdowego. Czas gwiazdowy mierzy obrót Ziemi wzgłędem gwiazd. Zwykła doba słoneczna jest dłuższa o około 4 minuty od doby gwiazdowej, z uwagi na ruch obiegowy Ziemi wokół Słońca. Podczas jednego roku, Ziemia obraca sie około 366 razy wokół swej osi (względem gwiazd), ale Słońce obiega sferę niebieską obserwatora tylko 365 razy. Jeden obieg Słońca 'znika' z powodu jednego okrążenia Słońca przez Ziemię.

Znikajacy snieg: snieg.avi

Film poklatkowy przedstawiajacy topnienie sniegu wiosna i 'smierc' balwana!
Powrót do strony głównej Obserwatorium