Aktualności:

  • Dwie nowe książki Agencji Wydawniczej Mostowski
  • Agencja Wydawnicza Mostowski'

    Agencja Wydawnicza Mostowski w czasie Międzynarodowego Roku Astronomii wydała dwie pozycje nawiążujące do tematyki badań kosmicznych i 40-sto lecia lądowania ludzi na Księżycu. Pewną liczbę książek Agencja ufundowała laureatom naszych konkursów!

    Wyprawy na Księżyc Wyprawy na Księżyc

    Więcej informacji: WyprawanaKsiezyc.pdf KsiegaKosmosu-puzzle.pdf

  • Wystawa "Badając Wszechświat"
  • Badając Wszechświat

    Instytut Francuski w Krakowie oraz Katedra Astronomii Uniwersytetu Pedagogicznego zapraszają do odwiedzenia wystawy prezentującej najnowsze osiągnięcia europejskich instytucji naukowo badawczych (m. in. Europejskiej Agencji Kosmicznej – ESA, Europejskiego Obserwatorium Południowego – ESO). Wystawa prezentowana będzie od 12 listopada 2009 równolegle w siedzibie Instytutu Francuskiego przy ulicy Stolarskiej 15 oraz w gmachu głównym Uniwersytetu Pedagogicznego przy ul. Podchorążych 2.

    Wystawie towarzyszyć będą czwartkowe wykłady popularnonaukowe wygłaszane w Instytucie Francuskim przy Stolarskiej 15 o godzinie 18:30.
    Wstęp wolny!

    Program wykładów:

  • 12 XI – „Tajemnicza ciemna materia i ciemna energia”, dr W.Ogłoza
  • 19 XI – „Głęboki przegląd kosmosu”, dr J. Krzesiński
  • 26 XI – „Śmieci na orbicie”, mgr B.Zakrzewski
  • 3 XII – „Odległości we Wszechświecie”, dr G.Stachowski
  • 10 XII - "Największe telekopy na przestrzeni dziejów". mgr M. Dróżdż

    Zaplanowano również publiczne pokazy nieba na Rynku Głównym w dniach 25-29 listopada w godzinach 19:30-21:30. Oczywiście pokazy uzależnione są od dobrej pogody!

    Informacje - wystawa-badania.pdf


  • Zapraszamy na film "Gwiazda Kopernika"
  • Zapraszmay do kina

    O filmie. obrazki, wywiad z reżyserem, itp

    W roku 2009, ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Astronomii, przedstawiamy pasjonującą animowaną opowieść o człowieku, który dokonał największego odkrycia w dziejach świata. W niezwykłej epoce rozkwitającego Renesansu astronomia miesza się z astrologią, alchemicy poszukują kamienia filozoficznego, a podróżnicy dokonują wielkich odkryć. Wiara i nauka, cuda i rzeczywistość, złudy i marzenia. I mały Mikołaj, którego historia okrzyknie wielkim Kopernikiem...

    Postać Mikołaja Kopernika jest znana na całym świecie. Fascynuje nie tylko naukowców pełnych podziwu dla dokonanego przezeń odkrycia, ale także zwykłych ludzi. I nie tylko tych zupełnie zwykłych, bo historią toruńskiego astronoma interesowały się na przestrzeni wieków takie wybitne osobistości jak Napoleon Bonaparte czy Fryderyk Chopin – obaj przybyli do Torunia w poszukiwaniu śladów po wielkim naukowcu. Jednak jak zainteresować Kopernikiem i jego działalnością współczesną młodzież i uczniów? Jak sprawić, by historia wielkiej naukowej rewolucji wydała im się żywa i bliska? Twórcy „Gwiazdy Kopernika” znaleźli odpowiedź: koncentrując się na młodości wielkiego uczonego, wykreowali postać, z którą łatwo się utożsamić dzisiejszym młodym ludziom – niepokornego, czasem wręcz zbuntowanego młodzieńca, mającego w sobie ogromną ciekawość świata, która popycha go do wielkich odkryć. Kopernik został ukazany nie jako postać pomnikowa, ale żywy człowiek, mający swoje marzenia, problemy, a także rozmaite wady. Krok po kroku, poznając bliżej bohatera i jego historię, zaczynamy też coraz lepiej rozumieć, jak i dlaczego dokonał swojego wielkiego odkrycia. Pełna polotu i wyobraźni animowana forma pozwala przedstawić te skomplikowane zagadnienia w sposób obrazowy i zrozumiały nawet dla kilkuletniego dziecka. Co więcej, „Gwiazda Kopernika” jest jak najdalsza od podręcznikowej nudy, a teorię wielkiego naukowca poznajemy niejako przy okazji jego perypetii miłosnych oraz na poły sensacyjnej intrygi związanej z osobą demonicznego astrologa Paula Van de Voldera.

    Informujemy, że w Krakowiew kinie Imax -Kraków istnieje możliwość przeprowadzenia zajęć dydaktycznych o tematyce astronomicznej w połączeniu z projekcią filmu.

    Terminy wyświetlania filmu w "CinemaCity Kraków"

    Informacje o filmie - GwiazdaKopernika.pdf
    Scenariusze lekcji oparntych na filmie - Scenariusz.pdf

    Zapraszmay do kina Zapraszmay do kina


  • Wystawa "Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych"
  • W 1609 roku we Włoszech Galileusz skierował zbudowaną przez siebie lunetę na niebo. Jego obserwacje opisane w książce „Sidereus Nuncius”, odbiły się szerokim echem w całej Europie i stanowiły przełom w postrzeganiu i rozumieniu Kosmosu. Od tego czasu każda nowa klasa przyrządów astronomicznych pozwalała na dokonanie przełomowych, fundamentalnych odkryć. Aby uczcić pamięć tego wydarzenia w grudniu 2007 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rok 2009 Międzynarodowym Rokiem Astronomii (MRA). Ważnym elementem obchodów MRA jest wystawa „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” zorganizowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wystawa prezentuje 400 lat ewolucji lunety i teleskopu – od narzędzia pozwalającego na obserwację nowych zjawisk na niebie do precyzyjnego przyrządu pomiarowego. Ważne miejsce na wystawie znajdują akcesoria, które umożliwiły przekształcenie teleskopu z urządzenia obserwacyjnego w przyrząd pomiarowy jak chociażby mikrometry, kamery fotograficzne i CCD, fotometry czy spektroskopy. Wystawę uzupełniają liczne instalacje interaktywne, które pozwolą widzom lepiej zrozumieć zasadę działania i sposób użycia teleskopów. Znajdujące się na wystawie historyczne lunety i teleskopy a także obrazy, grafiki oraz druki ilustrują zmiany wyglądu oraz metod prowadzenia obserwacji astronomicznych w ciągu minionych 400 lat.


    Wystawa otwarta od 30 września do 18 grudnia 2009.
    poniedziałek, wtorek, środa, piątek od 9.00 do 14.30
    czwartek od 9.00 do 17.30
    sobota, niedziela od 10.00 do 14.00
    Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

    Wystawie towarzyszy bogata oferta edukacyjna. Obejmuje ona lekcje muzealne, obserwacje Słońca i Księżyca, nocne obserwacje nieba oraz wykłady popularno-naukowe. Proponowane tematy lekcji i warsztatów muzealnych to m. in. Budujemy teleskop, Prawa optyki geometrycznej, Rodzaje soczewek i ich wady, Rodzaje i zastosowania teleskopów, Budowa Układu Słonecznego, Budowa i działanie zegarów słonecznych. Lekcje wymagają wcześniejszej rezerwacji telefonicznej. Telefon kontaktowy to: 012 663 13 19. Odpłatność za lekcje wynosi 50 zł od grupy. Grupa może liczyć maksymalnie 25 osób.


  • Polecamy ciekawą książkę dla dzieci!
  • Polecamy młodym czytelnikom

    Wszystko, co dzieci chciałyby wiedzieć o kosmosie (i o co wcale nie boją się pytać), w nowej książce z serii "Uniwersytet Dziecięcy".

    Jeśli sądzicie, że astrofizyka to nauka tylko dla dorosłych, a przestrzeń kosmiczna nie jest odpowiednim miejscem dla dzieci - ta książka wyprowadzi was z błędu. Jej autorzy zabierają młodych czytelników w pasjonującą podróż wśród gwiazd, planet, czarnych dziur i supernowych - a przy okazji odpowiadają na niezliczone trudne pytania:

  • Dlaczego wszechświat jest tak wielki?
  • Czy człowiek poleci kiedyś na Marsa?
  • Co może nas spotkać podczas podróży kosmicznej?
  • Skąd się biorą czarne dziury?
  • Dlaczego gwiazdy świecą?
  • Czy da się przekroczyć prędkość światła?
  • Co było przed Wielkim Wybuchem?
  • Dlaczego wszechświat się nie rozpada?
  • Czy można rozciągnąć czas?
  • Gdzie mieszkają kosmici?
  • ...i wiele, wiele innych.

    Seria "Uniwersytet Dziecięcy" jest owocem serii wykładów dla dzieci organizowanych na Uniwersytecie w Tybindze począwszy od 2002 roku. Formuła tych spotkań, podczas których prawdziwi profesorowie odpowiadają na trudne dziecięce pytania, szybko zdobyła ogromną popularność. Eksperyment zapoczątkowany w Tybindze przerodził się w potężny ruch Uniwersytetów Dziecięcych, który święci dziś triumfy na całym świecie - w tym również w Polsce.

    Wiecej informacji na stronie wydawnictwa "Dwie Siostry"


  • Ukazała się nowa książka profesora Jerzego Kreinera pod tytułem:
  • "Ziemia i Wszechświat"

    Polecamy! inforamcje - ksiazka.pdf

    Nowa ksiazka

    Strona główna Aktualności Imprezy Konkursy Quizy Galileoskop Nasze Niebo Sponsorzy Kontakt Do Pobrania