Oszacowanie masy supermasywnej czarnej dziury Sgr A* w centrum Drogi Mlecznej


Spis treści
Zadania:

Wstęp

Kilka lat temu naukowcy dokonali zaskakującego odkrycia. Obserwując centrum naszej Galaktyki, a dokładnie radioźródło Sgr A* (które jest częścią większego obiektu Sgr A), zauważyli, że gwiazdy i materia w tym miejscu poruszają się w sposób, który sugeruje istnienie ciała o ogromnej masie, którego nie zaobserwowano bezpośrednio. Ciało to, według obliczeń, posiada masę kilka milionów razy większą od Słońca. Nikt przedtem nie znał obiektu o tak ogromnej masie. Mogło to sugerować istnienie czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej. Problem jednak w tym przypadku jest taki, że czarne dziury, które naukowcy wcześniej odkrywali były o wiele mniejsze. Dało to początek nazwie "supermasywne czarne dziury".

W niniejszym ćwiczeniu należy oszacować masę supermasywnej czarnej dziury w jądrze Drogi Mlecznej na podstawie ruchu gwiazdy wokół niej. Współrzędne gwiazdy obiegającej masywniejszego towarzysza pochodzą z obserwacji teleskopem Very Large Telescope (VLT) w obserwatorium ESO w Chile na przełomie lat 1992-2003.




Zdjęcie 1. Teleskop ESO VLT w Chile
Źródło: http://www.astroex.org/english/exercise6/images.php


Zdjęcie 2. ESO Astronomical Exercise 6: "The mass of the black hole at centre of our Milky Way"



Ćwiczenie jest oparte na wersji angielskiej ćwiczenia ESO Astronomical Exercise "The mass of the black hole at centre of our Milky Way". Oryginalna wersja angielska znajduje się tutaj: http://www.astroex.org/english/exercise6/

Celem dydaktycznym ćwiczenia jest utrwalenie lub zaznajomienie się z wiadomościami na temat praw Keplera , własności orbit, poznanie budowy galaktyk, poznanie roli technik astrometrycznych w badaniach Wszechświata, jak również zaznajomienie się z metodami dopasowania modelu teoretycznego do danych obserwacyjnych.

Validated by HTML Validator (based on Tidy)